İçeriğe Atla Menüye Atla
logo
Sakarya Valiliği
İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü

Sakarya Ak Parti İl Gençlik Kolları Yönetim Kurulu Üyelerine 'Afet Farkındalığı' Eğitimleri verildi. 16 Ağustos 2018

15.08.2018 / Afete Hazır Türkiye ve AFAD Gönüllülüğü projemiz kapsamında ‘Afet Farkındalığı’ eğitimlerimiz İlimizde devam ediyor. Eğitimlerimiz Sakarya Ak Parti İl Gençlik Kolları Yönetim Kurulu üyeleri ile devam etti.

17 Ağustos 1999 Marmara Depremi Yıl Dönümü kapsamında Ak Parti Gençlik Kolları Başkanlığı tarafından talep edilen eğitime İl Müdürümüz Hüseyin Kaşkaş, Gençlik Kolları Başkanı Murat Salih Başer ve Gençlik Kolları İl Yönetim Kurulu üyelerinin katılımıyla Sakarya Ak Parti İl Başkanlığı toplantı salonunda gerçekleşti.

İl Müdürümüz Hüseyin Kaşkaş tarafından gerçekleşen eğitimde katılımcılara; İlimizde ve Ülkemizde meydana gelen afet türleri, İlimizin afetselliği, İlimizin riskli bir afet geçmişi olduğu, son yaşadığımız 1999 Marmara Depreminin meydana getirdiği can ve mal kaybı anlatılarak, yaşanabilecek olası afetlere karşı devlet olarak, kurumlar olarak ve topyekûn halk olarak afetler öncesi yapılması gerekenler, afetlerde ilk 72 saat, olası afet ve acil durumlar sonrası neler yapılması gerektiği ve afetler sırasında hangi doğru davranış modellerinin uygulanacağı, bireyler ve gençler olarak afetlere ne kadar hazırlıklıyız, her an hazırlıklı durumunda olması gereken afet çantasında neler olması, binalarımızın 2007 yılından önce mi, yoksa sonra mı yapıldığı, eğer önce yapıldıysa deprem performans analizinin yapılması, evlerimizde bulunan eşyaların mutlaka sabitlenmesi , bireyler olarak olası afet ve acil durumlara karşı aile afet planının yapılması gerektiği katılımcılara aktarılarak, yaşam çevremizde meydana gelebilecek yangınlara müdahale teknikleri ve her evde mutlaka yangın tüpünün bulunmasının önemli olduğu katılımcılara anlatıldı.

İl Müdürümüz Hüseyin Kaşkaş; '17 Ağustos 1999 Marmara Depremi nedeniyle hayatını kaybeden vatandaşlarımız bir kez daha rahmet ve saygıyla anıyoruz. Rabbim tekrar bu acıları bir daha yaşatmasın, ancak olası bir afette can ve mal kaybının en aza indirlmesi için milletce afet öncesinde alınması gereken tedbirleri vakit kaybetmeden almak zorundayız. bu konuda tüm vatandaşlarımızı duyarlı olmaya davet ediyorum' dedi.

Eğitim sonunda katılımcılara AFAD Gönüllülüğü projemiz anlatılarak proje kapsamında gerçekleşen 'Afet bilinci, İlk yardım, Arama kurtarma ve Yangınlara müdahale' eğitimleri hakkında katılımcılara bilgiler aktarılarak AFAD gönüllüsü olmaları istendi. Ak Parti Gençlik Kolları Başkanı Murat Salih Başer ve Yönetim Kurulu üyeleri AFAD Gönüllümüz olarak en kısa zamanda gençlik kolları olarak bir arama kurtarma takımı oluşturulması, ilçe başkanlıklarına da afet farkındalığı eğitimleri düzenlenmesi kararları alındı.

Eğitimlerimize katılan Ak Parti Sakarya Gençlik Kolları Başkanı Murat Salih Başer ve Gençlik Kolları Yönetim Kurulu üyelerine teşekkür ederiz.