İçeriğe Atla Menüye Atla
logo
Sakarya Valiliği
İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü

TAMP Sakarya kapsamında KBRN Hizmet Grubu Destek Çözüm Ortaklarının katılımıyla KBRN Tatbikatı yapıldı. 16 Mayıs 2018

Türkiye Afet Müdahale Planı kapsamında hazırlanan TAMP Sakarya Planına göre Yerel Düzey KBRN Hizmet Grubu Operasyon Planında yer alan Ana ve Destek Çözüm ortaklarının katılımı ile Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye A.Ş. Fabrikası ve Sakarya Nehri kıyısında KBRN (Kimyasal, Biyolojik, Radyoaktif, Nükleer) tatbikatı yapıldı.

Tatbikata AFAD KBRN, Arama Kurtarma ve Su Üstü Ekiplerimiz (16), Arifiye İlçe Jandarma Komutanlığı (3), Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü Sivil Savunma Birimi (3), Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü (2), Ticaret İl Müdürlüğü (3), Meteoroloji İl Müdürlüğü (1), Orman Bölge Müdürlüğü (1) ve Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye A.Ş. Acil Müdahale Ekipleri (8)  katıldı.

Senaryo gereği Arifiye İlçesi'nde bulunan Toyota Fabrikasında kimyasal sızıntı meydana geldiği ihbarı ile TAMP Sakarya kapsamında KBRN ana ve destek çözüm ortaklarının AYDES (Afet Yönetim ve Karar Destek Sistemi) üzerinden bilgilendirilerek olay yerine sevk edilmiştir.

Olay yerine ulaşan AFAD KBRN ekibi kimyasal ölçümler yapmış ve sızıntının kanalizasyondan nehre karışması ihtimaline karşılık Sakarya Nehri kıyısında gerekli önlemler alınmıştır. Nehre karışan kimyasal madde emdirme aparatları ile bertaraf edilmiştir. Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü topraktan, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ise sudan numuneler alarak analizlerinin yapılması amacıyla gerekli yerlere iletmişlerdir. Bertaraf ve son ölçümler yapılarak tatbikat başarı ile sona erdi.