İçeriğe Atla Menüye Atla
logo
Sakarya Valiliği
İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü

TAMP Sakarya kapsamında Arama Kurtarma Hizmet Grubu Destek Çözüm Ortaklarının katılımıyla ‘Sel ve Su Baskınlarında Arama / Kurtarma’ Tatbikatı yapıldı. 15 Mayıs 2018

Türkiye Afet Müdahale Planı kapsamında hazırlanan TAMP Sakarya Planına göre Yerel Düzey Arama / Kurtarma Hizmet Grubu Operasyon Planında yer alan Ana ve Destek Çözüm ortaklarının katılımı ile Arifiye İlçesi Molla Mah. Mevkiinde ‘Sel ve Su Baskınlarında Arama / Kurtarma Tatbikatı’ gerçekleştirildi.

Tatbikata AFAD Arama Kurtarma Ekiplerimiz (52), Sakarya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı (3), İl Sağlık Müdürlüğü (UMKE) (13), İl Jandarma Komutanlığı (6), İl Emniyet Müdürlüğü (2), AFAD Gönüllüleri (5), SAKE (Sakarya Arama Kurtarma Ekibi) (10), S.A.B.A.H (Sakarya Afete Hazırlama ve Bilinçlendirme Derneği) (5) ve SAKDER (Sakarya Arama Kurtarma ve Doğa Sporları Derneği) (2), Sakarya Dağcılık Kulübü (1), İHH Sakarya Şubesi (5) katıldı.

Senaryo gereği yapılan tatbikatta Afet ve Acil Durum Yönetim Merkezimize gelen ihbarda; Arifiye İlçesi'nde şiddetli yağış nedeniyle sel ve su baskını oluştuğu ve oluşan selden vatandaşların mahsur kaldığı bilgisi üzerine TAMP Sakarya kapsamında Arama Kurtarma Hizmet Grubu Operasyon Planında yer alan Destek Çözüm Ortaklarının AYDES (Afet Yönetim ve Karar Destek Sistemi) üzerinden harekete geçirilmesiyle ekipler olay bölgesine sevk edildi.

Olay bölgesine sevk edilen ekipler tarafından gerçekleştirilen müdahale çalışmalarında öncelikle sele kapılan kazazedeler su altı ve su üstü ekipler tarafından yerleri belirlenerek dalgıç ekipler tarafından kurtarıldı. Sel sırasında mahsur kalan vatandaşlar arama kurtarma botları ve 8 x 8 amfibik araçlar ile kurtarılarak tahliye edildi. Kurtarma çalışmaları sonrası su baskını nedeniyle su altında kalan yerleşim yerleri motopomplar ile boşaltılarak tatbikat sona erdi.

TAMP Sakarya kapsamında yer alan Destek Çözüm Ortakları ile olası bir afette Haberleşme, Koordine olma, hızlı ve etkin müdahale etme, Ekiplerin birlikte çalışabilme becerisini ve kapasitesini geliştirmek, arama kurtarma çalışmalarındaki eksiklik, aksaklıklarını görmek ve olası afetlere karşı devamlı hazırlıklı olmak amacıyla yapılan tatbikat başarılı bir şekilde tamamlandı.