İçeriğe Atla Menüye Atla
logo
Sakarya Valiliği
İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü

Deprem Haftası kapsamında AFAD, UMKE, ve İtfaiye Ekiplerimizin katılımıyla Serdivan Anadolu Lisesinde ‘Arama Kurtarma ve Yangın’ Tatbikatı yapıldı. 08 Mart 2018

Deprem Haftası etkinlikleri kapsamında öğrencilerimizi ve vatandaşlarımızı ‘Afet Farkındalığı’ konularında bilgilendirmeye, hazırlıklı olmaya ve bilinçlendirmeye devam ediyoruz.

AFAD Ekiplerimiz, UMKE, SBB İtfaiye Daire Başkanlığı Ekiplerinin ve AFAD Gönüllülerimizin katılımıyla Serdivan Anadolu Lisesinde ‘Arama Kurtarma ve Yangın’ Tatbikatı yapılarak, Gönüllülerimiz tarafından kurulan AFAD Standında ve Muhabere Aracında öğrencilerimiz afetler konusunda bilgilendirildi.

Tatbikat ve Programa Serdivan Kaymakamı Muhsin Çatmadım, İl AFAD Müdürümüz Hüseyin Kaşkaş, SBB İtfaiye Daire Başkanı Ayhan Orhan Arancı, Serdivan Kaymakamlığı İlçe Müdürleri, Okul Öğrencileri, Öğretmenleri ve Okul Yönetimi katıldı. Program Anadolu Lisesi Sivil Savunma Kulübü öğrencileri ve öğretmenlerin düzenlediği 99 Marmara Depremi sunumuyla başlayarak Müdürlüğümüz tarafından ‘Afet Bilinci’ sunumu gerçekleşti. İl Müdürümüz Hüseyin Kaşkaş tarafından katılımcılara yapılan afet bilinci sunumunda; afet öncesi, sırası ve sonrası alınması gereken tedbirleri, hangi doğru davranış modellerinin uygulanacağı, afet çantasının önemi ve çantada neler olması gerektiği, aile afet planlarının nasıl olması gerektiği, İlimizde ve Ülkemizde meydana gelen afet türleri ve evdeki eşyaların mutlaka sabitlenmesi gerektiği ve her evde mutlaka bir yangın tüpünün şart olduğu konuları katılımcılara anlatıldı.

Okul bahçesinde gerçekleşen tatbikatta ise senaryo gereği, Okulda yangın meydana geldiği, okulun tahliye edilmesiyle bazı öğrencilerin mahsur kaldığı bilgisi üzerine olay yerine İtfaiye, AFAD ve UMKE Ekipleri sevk edildi. Çıkan yangına İtfaiye ekiplerinin müdahale etmesiyle, AFAD ve UMKE ekipleri bina içerisinde mahsur kalan öğrenciler için arama kurtarma çalışmaları yaparak kazazedelere başarılı bir şekilde ulaşılmasıyla tatbikat sona erdi.