İçeriğe Atla Menüye Atla
logo
Sakarya Valiliği
İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü

‘Temel Afet Bilinci’ Eğitimlerimiz Adapazarı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Öğrencileri ile devam etti. 07 Aralık 2017

Afete Hazır Türkiye kapsamında ‘Temel Afet Bilinci’ eğitimlerimiz İlimizde ve İlçelerimizde devam ediyor. Eğitimlerimiz Adapazarı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Öğrencileri ile devam etti.

İl Müdürümüz Hüseyin Kaşkaş ve AFAD Eğitmenlerimiz tarafından verilen eğitimlerde öğrencilere; AFAD’ın tanımı, görev ve sorumlulukları, afet öncesi, sırası, sonrası neler yapabileceğini, afetler sonrası ilk 72 saat, İlimizde ve Ülkemizde meydana gelen afet türleri, gençler olarak afetlere karşı ne kadar bilgiliyiz ve ne gibi tedbirlerimizin, önlemlerimizin olduğu, her an hazırlıklı durumunda olması gereken afet çantasında neler olması, olası bir depremde hangi doğru davranış modellerinin uygulanması gerektiği, yangın tüpü kullanımı ve müdahale teknikleri uygulamalar ile aktarılarak öğrencilere evdeki eşyaların sabitlenmiş olması gerektiğini, eğer sabitlenmemiş ise ailelerinden mutlaka sabitlenmesini istemeleri gerekliliği anlatılarak İl Müdürümüz Hüseyin Kaşkaş; Deprem çantasının hazırlanması ve ulaşabilinecek kolay yere konulması, evde yangın tüpü bulunması, evdeki eşyaların sabitlenmesi ve aile afet planı yapılarak olası afetlerde toplanma alanlarının belirlenmesini öğrencilerin ve öğretmenlerin aileleri ile birlikte mutlaka bu ev ödevlerini yapmalarını istedi. Eğitim tahliye tatbikatı yapılması ile sona erdi.

Bizleri dikkatle dinleyen öğrencilerimize, öğretmenlerimize ve okul yönetimimize teşekkür ederiz.