İçeriğe Atla Menüye Atla
logo
Sakarya Valiliği
İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü

AFAD ve BYEGM Arasında Medya Etkinliği İşbirliği Protokolü 12 Haziran 2017

AFAD Başkanı Sn. M. Halis Bilden ve Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürü Sn. Mehmet Akarca’nın katılımlarıyla AFAD yerleşkesinde düzenlenen imza törenine iki kurumun ilgili bürokratları ve çok sayıda basın mensubu katıldı.

İmzadan önce bir konuşma yapan AFAD Başkanı Sn. Bilden, AFAD’ın kendi alanında bir dünya markası haline geldiğini, arama-kurtarma ve acil durumlarda örnek gösterilen bir kurum olduğunu belirterek şöyle konuştu:

“Biz, “İyilik yap denize at balık bilmezse Hâlik bilir” diye düşünen bir geleneğin mirasçılarıyız. Fakat aynı zamanda temsil ettiğimiz köklü bir devlet ve kadim bir millet var. AFAD olarak Türkiye’nin dünyadaki kriz bölgelerine açılan penceresi olmaya gayret gösteriyoruz. Faaliyetlerimizi her ne kadar uluslararası paydaşlarımızla ortak şekilde yürütsek de dünya kamuoyuna ulaşma konusunda bazı sorunlar yaşadığımız aşikâr. Bugün Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü ile imzalayacağımız protokol, AFAD’ın özellikle uluslararası kamuoyunda kendini daha net ve güçlü bir şekilde ifade edebilmesine olanak sağlayacak. Türkiye’nin afetler ve acil durumlar konularında dünyaya açılan pencerelerinden biri olan AFAD’ın kendisini daha iyi ve geniş şekilde ifade edebilmesi, devletimizin tüm kurumları için de güzel bir örnek ve anlam teşkil edecektir.”

Sn. Bilden’in ardından söz alan Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdür Sn. Mehmet Akarca da, AFAD’ın faaliyetlerinin tüm Türkiye’yi gururlandırdığını belirterek, imzalanan protokolün bu nedenden ötürü çok önem taşıdığını ifade etti.

“AFAD dünyanın her bölgesinde gururla anlatacağımız faaliyetlere imza atan müstesna bir kurum. Bunları zaten anlatıyoruz ama daha etkin bir şekilde anlatmak, yabancı gazetecilerin faaliyetlerinizi bu gözle görmesi açısından önemli bir protokolü imzalıyoruz. Dünyada hiçbir ülke yoktur ki 3 milyon kişiyi ağırlasın ve en ufak bir serzenişte bulunmasın. Biz o insanlara akrabalarımız gözüyle bakıyoruz. Eski dönemlerde bizim dünyaya anlatacak bir şeyimiz yoktu. İnsan haklarından bahsederlerdi, karakolda dayaktan bahsederlerdi, ihtilallerden, asker baskısından bahsederlerdi. Özellikle son dönemlerde ekonomik açıdan da büyüdük, birçok kurumlarımızla dünyanın önüne geçtik. Bunlar belki yüzyıllar sonra bile anılacak. Türk misafirperverliğini, âlicenaplığını göstermek açısından fevkalade bir çabayla karşı karşıyayız. Bunu yapan AFAD. Bu büyük kuruluşu takdirle anıyorum.”

Tören, Sn. Bilden ve Sn. Akarca’nın protokolü imzalamalarının ardından sona erdi.